26 stycznia 2021

„Relacje” autorstwa Doktor Catherine Dolto

 Hejka kochani!


Dawno nie było tutaj recenzji książek o podłożu psychologicznym, więc czas właśnie na taką pozycję. 

„Relacje” autorstwa Doktor Catherine Dolto
Wielokrotnie powtarzałam że uwielbiam takie książki, których fabuła lub też tematyka mają nam coś do pokazania, lub też jest dla nas źródłem wiedzy.

Zanim do moich łapek wskoczyła ta książka dla dzieci, wielokrotnie jej tytuł przewijał mi się w czeluściach internetu, stwierdziłam więc, że bardzo chciałabym poznać jej szczegóły. 

Książka ma bardzo fajny, nie duży i wygodny format, jest w sztywnej oprawie dzięki czemu nie niszczy się tak bardzo. 

Fabuła opowiada o tworzeniu relacji z rówieśnikami, pozwalając naszym maluchom na większe zrozumienie tworzenia relacji z innymi. Takim małym stworkom przydaje się to najbardziej, wszystko jest dla nich nowe. Teraz w tym etapie nie tylko najbliżsi, mama, tata, babcia, dziadek, a inni rówieśnicy w przedszkolu czy też koledzy i koleżanki na placu zabaw. Dzieci chętnie się bawią i chętnie się poznają, więc wiedza która jest zawarta w tej książce na pewno pchnie ich w kierunku otwartości do innych. 

Pamiętajmy o tym by uczyć dziecko ufności w mądry sposób, by nie ufało tak po prostu każdemu, dzieci są łatwowierne i można to wykorzystać w niekoniecznie dobry sposób. Pomimo że jest to pozycja skierowana typowo dla dzieci, to jednak ja jako rodzic też wyniosłam z niej naukę. 

Przede wszystkim uniosła ona na wyżyny moją czujność, jeżeli chodzi o słuchanie mojego dziecka, badanie w dokładniejszy sposób jego potrzeb.

Książka składa się z kilku rozdziałów, a każda ich tematyka jest opisana w oparciu o metodę Dolto czyli o metodę rodzicielstwa uważności. 

Pierwszy rozdział książki porusza tematykę przedszkola. Szczególnie ważny ten rozdział jest dla dzieci, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem nowego miejsca, nowych osób, nowych zachowań. 

Często i gęsto pierwsze chwile w nowym miejscu budzą w dzieciach ciekawość, ale też strach, smutek czy też rozżalenie. Podoba mi się podejście autorki do tego tematu. 

W książce nie są opisane same superlatywy, ale są też pokazane te gorsze strony, co może bardziej przygotować dziecko do nowej sytuacji. Oprócz tego w tym rozdziale są poruszane zagadnienia dotyczące prawidłowego zachowywania się przy stole i o kulturze spożywania posiłków.

Drugi rozdział to tematyka przyjaźni i różnorodności. Przecież na świecie żyje mnóstwo ludzi, różnimy się kolorem skóry, kształtem oczu, czy też wyraźnymi zewnętrznymi cechami charakterystycznymi. Co nie zmienia faktu że mimo tych różnic, my jak i oni jesteśmy tacy sami. Kochamy innych i sami chcemy być kochani, akceptujemy innych i tego samego oczekujemy. Musimy uczyć nasze dzieci, że nie ważne jaki kolor skóry posiada ta druga osoba, to też jest człowiek, który tak samo zasługuje na szacunek jak każdy z nas.

Trzeci rozdział to poruszenie tematyki rodzeństwa. Dotyczy to wielu rodzin gdzie jest więcej niż jedno dziecko, często występuje zjawisko zazdrości. Autorka tłumaczy że zazdrość jest złym elementem, jeżeli chodzi o relacje międzyludzkie i fakt, że ona występuje utrudnia zbudowanie pozytywnych kontaktów z drugą osobą.


Moim zdaniem książka fantastycznie odwzorowuje to co się dzieje w głowach naszych dzieci. Pomaga dzieciom zrozumieć nowe sytuacje w które wkraczają, a także pomaga nam dorosłym zrozumieć postawę i myślenie naszych dzieci. 

Polecam tą publikację każdemu rodzicowi. Znajdziecie ją na stronie księgarni Tania Książka.

3 komentarze:

  1. Ja również lubię książki, które wnoszą coś więcej, tłumaczą świat dookoła. Fajna publikacja!
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka fajna książka. Już biegnę ja przeczytać :D

    OdpowiedzUsuń

Świetnie,że tutaj jesteś.
Bardzo dziękuję za Twój komentarz, motywuje on mnie do dalszego działania.
Niebawem odwiedzę i twoją stronę.
Pozdrawiam

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia